پروفسور محمود گلابچی

چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران در معماری و مهندسی راه و ساختمان

دارای کرسی یونسکو در معماری  (UNESCO Chairholder in Architecture)
استاد  نمونه دانشگاه‏های کشور، پژوهشگر برجسته کشور
رئیس شورای فناوری های نوین ساختمانی
استاد  نمونه و پژوهشگر برجسته دانشگاه تهران و ایجاد کننده رشته‎های دانشگاهی متعدد در کشور

پروفسور محمود گلابچی دوره های لیسانس و فوق لیسانس مهندسی راه و ساختمان را در سال های ۱۳۵۹ و ۱۳۶۲ با رتبه اول در دانشکده فنی دانشگاه تهران به پایان رساند و دکتری راه و ساختمان و فوق دکتری سیستم‌های ساختمانی (سازه در معماری) خود را در سال ۱۳۷۵ از کشور انگلستان دریافت نمود. وی دروس متعددی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری معماری و مهندسی ساختمان در دانشگاه‎های ایران و انگلستان تدریس نموده است.

وی درحال حاضر استاد تمام پایه ۳۷ دانشکده معماری دانشگاه تهران، دارای کرسی یونسکو در معماری، چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران در مهندسی راه و ساختمان و معماری عضو شورای تدوین مقررات ملی ساختمان، رئیس شورای فناوری های نوین ساختمانی، عضو هیات امنای انجمن مفاخر معماری ایران، تاسیس کننده و سرپرست رشته‌های کارشناسی ارشد تکنولوژی معماری و مدیریت پروژه و ساخت، عضو شورای قطب علمی فناوری معماری، مشاور عالی آستان قدس رضوی در معماری و مهندسی ساختمان، عضو سازمان ها و مجامع بین‌المللی متعدد در زمینه معماری و مهندسی ساختمان و سردبیر مجله بین‏المللی Journal of Architectural Technology International می‏باشد.

پروفسور گلابچی در سال‏های گذشته به‏عنوان استاد نمونه دانشگاه‏ها و موسسات آموزش عالی کشور، پژوهشگر برجسته کشور و استاد نمونه دانشگاه تهران انتخاب و معرفی گردیده‏‏است. وی علاوه بر محاسبه و طراحی ده‎ها پروژه‌ بزرگ ساختمانی، در سازمان‌های اجرایی متعددی به عنوان مشاور عالی در زمینه سازه و ساختمان مشغول به کار بوده و در سال گذشته به عنوان مهندس نمونه کشور انتخاب و معرفی شده است.

وی بیش از ۳۵ جلد کتاب در زمینه سازه در معماری، سیستم‎های ساختمانی و مدیریت پروژه تالیف و منتشر نموده است که ۱۴ عنوان آن تا کنون به‏عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و کتب برگزیده دانشگاهی انتخاب شده است. جمع نسخه‏های چاپ و منتشر شده کتب فوق‏الذکر تا کنون بالغ بر ۱۰۰۰،۰۰۰ جلد گردیده است.

پروفسور محمود گلابچی مجری طرح های پژوهشی متعددی بوده است و تا کنون بالغ بر ۱۴۰ مقاله به زبان‌های انگلیسی و فارسی در نشریات علمی- پژوهشی (ISI) و کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی ارائه نموده است.